A korrupció fertőz

2021.02.08

A korrupció, azaz egy funkcióviselő ember normaellenes magatartása azóta létezik, amióta ember funkciót betöltő lehet. Már írott büntető rendelkezések születtek a korrupció visszaszorítására Hammurapi babiloni király uralkodása alatt, de a feljegyzések szerint az elkövetkező évezredekben sem sikerült a korrupciót egyetlen társadalomban sem megszűntetni.

Ami évezredeken keresztül nem változott, az Ön cégének életében működhet másként? Bizonyos lehet vezetőként abban, hogy munkatársai között nincs olyan aki korrupcióban részt vesz, önös érdekeit előbbre sorolva, a cég érdekei ellenére jár el?

A vezetők a közvetlen beosztottjaik kiválasztásában számos szempontot kénytelenek figyelembe venni. A professzionális, profitorientált szervezetek pályázati kiírásaiban majd a kiválasztási eljárásokban a szakmai kvalitások meghatározó elsődlegességet élveznek. A létrejött munkakapcsolatban minden munkavállalóval szemben elvárás a asszertivitás, kooperativitás és liberális szemlélet, amelyben nem csupán a szociopata, vagy az etikailag kifogásolható személyek is tartósan megbújhatnak.

Ilyen kellemes és szerethető légkörű szervezetben már az új belépő munkatársakat is bizalommal fogadják, és a "régi" munkatársak a bizalom körén belül védett környezetben tudhatják magukat. 

A cégvezetés legtöbb esetben a bizalom megtartására ösztönző vezetői elvárásokat is megfogalmaz, és a legtöbb amit a korrupció visszaszorítására tesz, hogy formalizált, és jellemzően külső szolgáltató által működtetett informatikai rendszeren keresztül biztosít (Whistleblower System) névtelen bejelentő rendszert, hogy megfeleljen a 2013. évi CLXV. a panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló törvényben foglaltaknak. 

Tapasztalataink szerint az etikai vétségek elkövetését, a korrupciót legritkább esetben követik el a vállalat új tagjai vagy a szervezeti piramis alsó harmadában helyet foglaló munkavállalók. Ennek eredményeként a bejelentő rendszerben névtelen informátor adatai alapján kellene a szervezet prominens személyére vonatkozóan megállapításokat tenni, amelyek kedvezőtlen esetben a vállalat transzparens működésével ellentétesek. Könnyen belátható, hogy az ilyen vizsgálatok sem a vizsgálat elrendelőjének, sem a vizsgálatban érintetteknek nem kellemes, és rövid távon a csapatszellemet romboló hatású lehet. 

A céget ért külső visszaélések kivizsgálása mindenkinek érdeke és ezért -látszólag- minden munkatárs aktívan és segítőkészen viszonyul hozzá. A belső visszaélések esetében azonban személyes érdekek és kapcsolatok sérülhetnek, amelynek elkerülése mindenkinek érdeke, ezért a vizsgálatok elkerülése és akadályozása jellemző. Sajnos a vezetőség számára is sok esetben kényelmesebb a "bizonyíték hiányában" megszűnt vizsgálat, amelyet a kellő hozzáértéssel nem rendelkező vizsgálók alkalmazásával, létrehozott névleges pozíciók/szervezetek és a "bizonyítékok szabad értékelésének" privilégiumának rendszerével biztosítanak maguknak. 


Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a feltárt esetekben a felelősség semmissé tétele azzal a - döntéshozás pillanatában sok esetben figyelmen kívül hagyott - következményekkel is jár, hogy - mindannak ellenére, hogy a kivizsgálások a legritkább esetben bizonyítják, hogy a korrupcióról ténylegesen széles körben bizonyossággal bírtak a munkatársak, akik addig néma szemtanúként titkon remélik annak felszámolását, náluk - a felelős megbüntetésének elmaradása lavinaszerűen elterjedő korrupciót eredményez, mert a "ha neki szabad volt, nekem is" elv alapján járnak el fokozatosan egyre többen.

Érzékeny vizsgálatok elvégzésében bízzon meg külsős tanácsadó céget, amely független véleményével és kommunikációs tanácsadásával eredményesen támogatja cége sikeres fejlődését.

© 2008 EN-TAN Kft.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el